in ,

Sermayesiz İş Fikirleri – Semayesiz İş Kurma Fikirleri

Günümüzde pek çok kişi kendi işini kurmak ve kendi kazancını elde etmek istemektedir. Ancak çeşitli sıkıntılar ve zorluklar kişilerin kendi işlerini kurmasını engellemektedir. Bu sıkıntı ve zorluklardan bir tanesi de sermayedir. Kişilerin kendi işlerini kurabilmeleri için en gerekli şey muhtemelen sermayedir. Sermaye olmadan bir iş kurabilmek neredeyse imkansız gibi görünmektedir. Ancak hiçte öyle değildir. Günümüzde sermayesiz bir şekilde para kazanabileceğiniz pek çok sermayesiz iş fikirleri bulunuyor. İnternet satışlarından, hizmet sektörüne kadar birbirinden farklı ve bağımsız sektörlerde ki sermayesiz iş fikirleri arasından kendiniz için en uygun olanını seçebilir ve bu alanda kendinizi geliştirerek para kazanabilirsiniz. Peki, sermayesiz iş fikirleri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Fotoğraf ve Video Çekimi

Sermayesiz İş Fikirleri düğün fotoğrafçılığı

Eğer fotoğraf ve video çekmeyi seviyorsanız üstüne bir de profesyonel fotoğraf makineniz varsa fotoğraf ve çekerek para kazanmak tam size göre. Fotoğraf ve video çekimi dendiği zaman akla ilk olarak doğum, bebek, düğün fotoğrafları ve düğün videosu çekimi gelmektedir. Bu alanlarda çok fazla rekabet olduğu göz önüne alındığında iyi bir fotoğraf çekimi bilgisi ile rakiplerinizin önüne geçerek sermayesiz bir şekilde para kazanabilirsiniz. Düğün fotoğrafçılığının yanı sıra dış çekim fotoğrafçılığı ile de para kazanabilirsiniz. Mezuniyet çekimi, doğum çekimi gibi fotoğraf çekimleri de sermaye gerektirmeyen işlerdir. Tüm bunların dışında hobi olarak çektiğiniz manzara fotoğraflarını, masa ve sandalye gibi nesnelerin fotoğraflarını stok fotoğraf sitelerinde satışa çıkararak da para kazanabilmeniz mümkündür. Eğer siz de fotoğraf çekimi ile sermayesiz para kazanmak istiyorsanız fotoğraf çekimine yönelebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sermayesiz İş Fikirleri sosyal medya uzmanlığı

Sermayesiz iş fikirlerinden olan sosyal medya, günümüzde insanların en çok vakit geçirdiği platformlardır. Teknolojinin gelişmesi ve insan hayatında önemli bir yere sahip olması ile birlikte sosyal medya ve dijitalleşme kavramları da hayatımıza girmiştir. İnsanlar çok fazla vakit geçirdiği alanlarda firma ve markaların olmaması da neredeyse imkansızdır. Bu doğrultuda hem küçük firmalar hem de büyük markalar çeşitli sosyal medya çalışmaları ile hedef kitlelerine ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak bu hedef kitleye ulaşılabilmesi için profesyonel bir sosyal medya uzmanlığı hizmeti alınması gerekmektedir. Sosyal medya alanında deneyimli, uzman ve bilgili kişilerin verebileceği bu sosyal medya uzmanlığı hizmeti için herhangi bir sermayeye ihtiyaç yoktur. Bu doğrultuda sermayesiz para kazanmak için sosyal medya uzmanlığı hizmeti verilebilmektedir. İhtiyacınız olan en önemli şey bilgisayar ve sosyal medya alanında bilginizdir. Bu doğrultuda eğer siz de sosyal medya alanında deneyimli iseniz ve kendinize güveniyorsanız sosyal medya uzmanlığı alanında hizmet vererek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Muhasebe

Muhasebe işini yapmak için para sermayesine değil bilgi sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Karışık muhasebe programları, rakamlar, paralar derken işin içinden bir türlü çıkılamayan muhasebe işini gerçekleştirerek sermayesiz iş kurma fikrinizi geliştirebilirsiniz. Muhasebe hizmeti verebilmek için gerekli olan tek şey bir bilgisayardır. Günümüzde de bilgisayarsız kişilerin sayısının oldukça az olduğu göz önüne alındığında muhasebe alanında hizmet vererek para kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. Eğer siz de muhasebe alanında kendinize güveniyor ve bu alanda başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız bir bilgisayar ve muhasebe programlar ile kişilere muhasebe alanında hizmet vererek sermayesiz bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil uygulama geliştirme, sermayesiz bir şekilde para kazanmak için başvuracağınız bir diğer yöntem mobil uygulama geliştirmedir. Mobil uygulama geliştirme de tıpkı muhasebe gibi para sermayesinden ziyade bilgi ve tecrübe sermayesine dayalı bir iştir. Mobil uygulama, adından da anlaşıldığı gibi mobil cihazlarda bulunan ve kullanılan uygulamaları ifade etmektedir. Söz konusu uygulamalar özellikle akıllı telefon ve tablet gibi cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte çok daha önemli hale gelen uygulamalardır. Mobil cihazların ve uygulamaların insan hayatında bu kadar önemli bir yere sahip olduğu göz önüne alındığında mobil uygulama geliştirme mesleğinin de ne denli büyük öneme sahip olduğunu kavrayabilmek mümkün hale gelecektir. Eğer sizin de mobil uygulama geliştirme alanında bilginiz ve deneyiminiz varsa mobil uygulama geliştirme alanında hizmet verebilir ve sermayesiz iş kurma fikrinizi hayata geçirebilirsiniz.

Danışmanlık

Sermayesiz iş kurma fikirleri dendiği zaman akla gelen iş fikirleri arasında danışmanlıkta yer almaktadır. Günümüzde birbirinden farklı alanlarda hizmet veren onlarca danışmanlık türü yer almaktadır. Yaşam danışmanlığı, öğrenci danışmanı, iş danışmanı, yönetici danışmanlığı, ISO belgeleri danışmanlığı gibi bir çok danışmanlık türü arasından kendinize en uygun olanı seçerek danışmanlık hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Danışmanlık hizmeti içinde sahip olmanız gereken tek şey söz konusu danışmanlık hizmeti ile ilgili bilgi sahibi olmaktır. Bunun dışında herhangi bir maddi sermayeye ihtiyaç duymadan firmalara ya da kişilere danışmanlık hizmeti vererek yoğun bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Fotoğraf ve Video Düzenleyin

Sermayesiz İş Fikirleri video düzenleme

Sermayesiz bir şekilde para kazanmanın yollarından bir tanesi de fotoğraf düzenlemektir. Fotoğraf ve video düzenleme konusunda bilgi sahibi iseniz bu alanlarda yoğun bir gelir elde edebileceğinizi ifade edebilmek mümkündür. Fotoğraf ve video düzenleme işini fotoğraf ve video çekimi ile birleştirerek sevdiğiniz işleri bir arada yapabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir fotoğraf makinesine ve fotoğraf düzenleme programlarının olduğu bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Ancak kullanacağınız fotoğraf ve video düzenleme programlarının bazıları ücretlidir. Bunun için o programları satın alırken bir miktar para ödemeniz gerekebilir. Ancak söz konusu programlara muadil olabilecek ücretsiz programlar bulabilmekte mümkündür. Eğer siz de video ve fotoğraf düzenleme alanında tecrübeli ve bilgi sahibiyseniz fotoğraf ve video düzenleyerek rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Freelancer Hizmetler

Aslında muhasebe, sosyal medya uzmanlığı gibi meslekler freelance bir şekilde müşterilere sunulabilecek hizmetlerdir. Bu mesleklerin dışında yazarlık, grafikerlik, tercümanlık gibi hizmetleri freelancer olarak verebilir ve para kazanabilirsiniz. Özellikle evden çalışmayı seven kişilerin ya da ek gelir elde etmek isteyen kişilerin tercih ettiği freelancer hizmetlerini bionluk.com, sadeceon.com gibi siteler aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu siteler, her yaptığınız iş başına sizden belirli miktarda bir komisyon alıyor. Siz de bu siteler sayesinde müşteri aramaya gerek kalmadan freelancer olarak hizmet verebiliyorsunuz. Yazarlık, grafikerlik, tercümanlık, seslendirme gibi alanlarda bilgi ve tecrübe sahibi iseniz freelancer olarak hizmet verebilir ve sermayesiz iş kurma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Ders Verin

Sermayesiz iş fikirlerinden bir tanesi de özel ders vermektir. Piyano dersi, gitar dersi, matematik dersi, Türkçe dersi, resim dersi gibi alanlarda özel ders vererek herhangi bir materyale ya da maddi bir şeye gerek duymadan para kazanabilirsiniz. Üstelik özel ders vererek para kazanırken ders saatlerini kendinize göre ayarlayabilir ve herhangi birine bağlı kalmadan çalışabilirsiniz. Bunun dışında özel ders vererek kendi bilgi ve deneyimlerinizi başkaları ile paylaşabilir ve karşınızdaki kişinin de en az sizin kadar başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kişilere özel ders vermenin yanı sıra ders videoları çekerek de para kazanabilirsiniz. Hangi alanda özel ders veriyorsanız o alanda video çekip Youtube’a ya da instagrama yükleyebilirsiniz. Söz konusu sosyal medya kanallarında yüksek takipçiye ulaşmanız sonucunda ise sermayesiz bir şekilde para kazanmış olursunuz.

Sermayesiz bir şekilde para kazanmanın zor hatta imkansız olduğunu düşünenler için hazırladığımız bu yazıda sermayesiz iş kurma ve sermayesiz para kazanma ile ilgili çeşitli fikirler sunduk. Her biri birbirinden eşsiz ve yetenek gerektirebilen işler olan bu iş fikirlerinden kendiniz için en uygun olanı tercih ederek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında söz konusu iş fikirleri ile ek gelir elde edebilmekte mümkündür. Var olan işinizi devam ettirerek bu işlere de biraz zaman ayırabilir ve aile bütçenizin ek gelir elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Sermayesiz yapılabilecek işler hakkında daha fazlası için iş fikirleri kategorimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akşamları Ek iş Yaparak Para Kazanmak

inovasyon ne demek

İnovasyon Ne Demek? En Yaratıcı İnovasyon Örnekleri