in

Müşteri Memnuniyeti Sağlanarak Sadık Müşteri Nasıl Elde Edilir?

Müşteri memnuniyeti, bir firmanın ya da işletmenin sağlaması gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Firmanın hizmetlerinden, ürününden ve kalitesinden memnun olan müşteriler firmaya sadık hale gelecek ve çevresindeki kişilere tavsiye edecektir. Bu da firmanın çok fazla sadık müşteri elde ederek ekstra kazanç elde etmesini sağlayacaktır. Müşteri memnuniyeti ile eş değerde bir kavram olan müşteri sadakati ancak müşterilerin sunulan hizmetten memnun kalması durumunda gerçekleştirilebilmektedir. Sadık müşteriler yaratmak firmanın devamlı alışveriş yapan müşterilere sahip olması anlamına gelmektedir. Peki, müşteri memnuniyeti sağlanarak sadık müşteri nasıl elde edilir?

Müşterilerinize Önemli Olduklarını Hissettirin

Müşterilerinizin firmanız için önemli olduklarını hissetmeleri firmanızdan memnun kalmaları için oldukça önemli bir unsurdur. Müşterilerinizin kendilerini önemli hissetmeleri için ise onlara özel indirimler, doğum günlerinde mesaj gönderme gibi ekstra titiz davranışlar göstermeniz gerekmektedir. Özellikle doğum günlerinde müşterilerinize yapacağınız indirim ve hediyeler müşterilerinizin kendilerini çok özel hissetmelerini sağlayacaktır.

Müşterileriniz İle Çok Samimi Olmayın

Müşterileriniz ile iletişim kurarken çok samimi ya da çok soğuk davranmamalısınız. Lütfen, buyurun, efendim, nasıl isterseniz, benim için bir zevk, ne demek, rica ederim gibi cümleler ile müşterilerinizin sizden bir şey isterken çekinmemesini sağlamalısınız. Müşterileriniz ile ne kadar iyi iletişim kurarsanız o kadar fazla müşteri memnuniyeti elde ederek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Dijital Pazarlamadan Yararlanın

Günümüzde tablet ya da akıllı telefon kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Dijital ortamdaki müşterilerinize özel çeşitli indirim ve kampanyalar hazırlayın. Sosyal medya hesaplarından sizi takip eden müşterileriniz arasında bir çekiliş yapabilirsiniz. Ya da mağazada 50 TL olan bir ürünü online mağazanıza özel 40 TL ile satabilirsiniz. Bu tarz indirim ve kampanyalar, müşterilerinizin sizi devamlı takip etmesine neden olacaktır.

Yapılan Hatayı Telafi Edin

Müşterinize karşı bir hata yapıldıysa özür dilemeyi ve kendinizi affettirmeyi bilin. Bir kişiden bir şey olmaz mantığı ile hareket ederek pek çok müşterinin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Bir hata meydana gelmesi durumunda özür dileyin ve telafi etmek için ufak indirimler yapın.

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Girişimcide Bulunması Gereken 5 Özellik

    Evden Sermayesiz Çalışarak Para Kazanmak