in ,

İşletmeyi Büyütmek İçin 7 Altın Kural

işinizi büyütmek

Herkes kendi işinin patronu olmak ve kendi işletmesini yönetmek ister. Ancak yeni bir işletme açmak ve bu işletmeyi yönetmek ve işletmeyi büyütmek oldukça zordur. Açtığınız bir işletmeyi büyütmek ise en zorudur. Tüm bu zorlukların karşısında sağlam durmak ve hedeflerinize tam yol ilerlemek için planlı olmak şarttır. Bu noktada doğru kuralları uygulayarak işletmeyi büyütmek mümkün. Peki, o kurallar nelerdir?

  1. Bildiğiniz işi yapın
  2. Hızlı Hareket edin
  3. Tehditleri tahmin edin
  4. Etik kurallarına uyun
  5. Risk alın
  6. Firmanızın haritasını Çıkarın
  7. Çalışanlarınızla doğru iletişim kurun

Gelin bu kuralları detaylıca inceleyelim.

Bildiğiniz İşi Yapın

işletmeyi büyütmek için kurallar

Yaptığınız iş hakkında hiçbir fikrinizin olmaması, çalışanlarınızın yönlendirmesi ile işleri yürütmeyi çalışmanız oldukça yanlış bir davranıştır. Bu nedenle bildiğiniz işi yapın ya da yaptığınız iş hakkındaki her şeyi bilin. Online kaynakları, işletme dergileri, haberler ve piyasa göstergelerini inceleyerek sektörünüzü yakından takip edebilirsiniz. Başkasının aklı ile yönlendirilerek işiniz devam ettirmeye çalışmak çürük ip ile kuyuya inmeye benzer. İşiniz hakkında bilgili ve tecrübeli olmak, işinizi sağlıklı yönetmenin ve devamını sağlamanın anahtarı olacaktır.

Hızlı Hareket Edin

işletmeyi büyütmek

İşiniz ile ilgili tüm bilgileri bilseniz de hızlı hareket edemez ve bu bilgileri kullanamazsanız işletmenizi büyütemezsiniz. Ne kadar hızlı hareket ederseniz o kadar hızlı başarıya ulaşırsınız. İşletmelerin başarısız olmalarının en büyük nedeni zaman kaybetmeleridir. Hızlı pozisyon almanız ileriyi görmeniz ve harekete geçmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse çocuk kıyafetleri satan bir işletmenin okullar açılmadan hazırlıklarını yapıp önce okul kıyafetlerini satışa hazır hale getirmelidir. Siz çocuğunuza okul kıyafetlerini okullar açılmadan mı alırsınız okullar açılınca mı? Bu ve buna benzer bir çok örneği tüm sektörler için verebiliriz. Bu nedenle öngürülü olmak, ileriye dönük aksiyonları hızlı gerçekleştirmekte işletmeyi güçlü tutmanıza ve büyütmenize katkı sağlar.

Tehditleri Tahmin Edin

İşletmeler ileri ki zamanlarda karşılaşacakları tehdit ve zorlukları önceden tahmin etmelidir. Bu doğrultuda karşılaşacakları tehdit ve zorluklara karşı önlemler alarak işletmelerinin zarar görmesini engelleyebilirler. Bir kriz olması durumunda krizin en iyi şekilde yönetilebilmesi için önceden bir plan yapılmış olması gerekmektedir. Unutmayın hiçbir şey her zaman olumlu devam etmez. Bu bilinçle işletmenizi bir bebek gibi büyütürken, bir bebek gibide korumaya almanız gerekiyor.

Etik Kurallarına Uyun

Etik kurallarına uymayan işletmeler yıkılmaya mahkumdur. Sağlam stratejiler ve etik kurallara uygun olarak yönetilen işletmeler ise büyüyerek daha yüksek kazançlar elde edebilir. Müşterilerinize ne kadar çok kaliteli mal ve kaliteli hizmet ile ulaşırsanız sizi tercih etmeye devam ederler. Kendinizi müşteri yerine koyun. Size kalitesiz ürün verilse, kötü davranış sergilense veya insanların genel kabul gösterdiği davranışlara ters hareket eden bir işletmeden alış veriş yaparmısınız. Tabi ki kimse yapmaz. Bu nedenle etik kurallara uymak ve müşteri memnuniyeti sağlamak, sadık müşteri kazandırarak işletmeleri ileriye taşımak için bir basamaktır.

Risk Alın

işletmeyi büyütmek için kurallar

Risk alın ancak mantıklı riskler alın. Sonucunun kötü olduğu bariz bir şekilde açık olan riskleri almak cesurluk olmaz. Büyük potansiyel gördüğünüz işler ile ilgili risk alarak başarılı sonuçlar elde edebilmeniz mümkündür. Risk alırken her zaman kaybedebileceğinizi düşünerek hareket etmelisiniz ve riski dengeli almalısınız. Aldığınız riskin beklentinize göre sonuç vermeme ihtimaline karşı sizi sarsmayacak düzeyde olmalıdır. Bu aşamada alınan riskin sonucu ya tamam ya devam olmamalıdır.

Firmanızın Haritasını Çıkarın

Firmanın kurulduğu günden bu güne kadar gösterdiği gelişmelerden oluşan bir harita çıkararak nereden geldiğinizi görün. Bu doğrultuda işletmeniz için bir plan yapın. Gelecek hedeflerini bu harita doğrultusunda çıkarın ve hedeflerinize ulaşmak için gerekeni yapın. Kurduğunuz şirketin eksiklikleri olabilir. Bazı konularda da iyi olabilir. Çıkaracağınız harita aynı zamanda eksikliklerinizi gidermeniz ve başarılı yönlerinizi de korumanız içinde size yol gösterecektir.

Çalışanlarınız ile Doğru İletişim Kurun

işletmeyi büyütmek için kurallar

İletişim her alanda olduğu gibi işletmelerde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Çalışanlarınız ile doğru iletişim kurarak işletmenizin daha büyük başarılar elde etmesini sağlayabilirsiniz. aksi takdirde çalışanlarınız ile aranızda anlaşmazlıklar meydana gelebilir. Çalışanlarınıza şirketinizin hedeflerini doğru bir şekilde aktarın. Şirketinizin hedeflerinin çalışanlarında amacı olması için herzaman çalışanlarınızı motive edin. Mutlu çalışanlar her zaman iş yerine daha fazla değer katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Para Kazanmak İçin İnternetten Ne Satılır?

Bayilik Almadan Önce Kesinlikle Sormanız Gereken 5 Soru