in

İş Kurarken Reklam ve Pazarlamanın Önemi

Reklam, bir nevi medya satışı desek yalan olmaz. Gazete, televizyon ve artık teknolojinin de gelişmesi ile sosyal medyanın da yer aldığı tüm bu platformlarda markanızın ismini duyurmak reklamcılıktır. Afiş, tabela ve billboardlar ile markanız geniş kitlelere duyurulur, bu da satışlarınızın artmasına sebep olur. Aynı zamanda herkes tarafından bilinen bir marka olmak, firmanızın prestijini arttırır. Tabii reklamcılık iyi bir yol olsa da tek başına uzun süre başarı elde etmesi pek de mümkün değil.

Reklam, pazarlama ile oldukça yakın ilişkilidir. Bu ikili bir araya gelince, markanızın önlenemez yükselişi başlayacaktır. Pazarlama, bir ürün veya hizmetin satın alma, satış, araştırma, dağıtım ve pazar arayışı gibi işletme ilişkilerinde yer alır. Promosyon, tanıtım ve reklam da bunların içerisindedir. Reklamını yapmadan önce mal edilecek ürün iyi bir şekilde tanınmalıdır ve hangi hedef kitleye ne kadar ücrete satışı yapılacaktır bunların araştırılması gerekir. Ürünün hangi pazara gireceği ve üretim ve yatırımlarında hangi adımların izleneceği de pazarlama sayesinde hızlı bir şekilde halledilir. Pazarlama işin ekonomi yönünden bakarken, reklam ise ürünü alıcıya beğendirecek şekilde paketlemektedir. Bu ikisi bir bütün olduğu zaman var olduğunuz pazarda adınızı duyurmanız çok uzun sürmez.

Reklam ve Pazarlama Arasındaki Fark

Pazarlama ve reklam arasındaki tek fark işleyişlerinin sebebidir. Reklam yaratmanın amacı bir ürünün satışını yapmak ya da var olan satışı arttırmaktır. Başka hiçbir amaç gütmez. Pazarlama ise ürünü daha iyileştirmeye ve hedef müşterilerle yakın ilişkiler kurma gibi işlerle ilgilenir. Reklam yalnızca ürünün satışının hızlı gerçekleşmesi için gerekse de pazarlama girişiminizin ilk adımından son adımına kadar sizinle beraber olacaktır. Yani reklam, pazarlamanın bir parçasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ek is

Evde veya Dışarıda Yapılabilecek Ek İş Önerileri

Blog yaz para kazan

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?