in ,

Instagram Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

Instagram, son zamanlarda hemen hemen herkesin üyeliğinin bulunduğu oldukça popüler bir sosyal medya platformudur. İnsanların yoğun bir şekilde bulunduğu bu sosyal medya platformunun bir pazarlama aracı olarak kullanılması ise oldukça olağan bir durumdur. Instagram günümüzde 700 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformu. Dolayısıyla Instagramda büyük markaları ve küçük butikleri de sık sık görüyoruz. Büyük markalar bazen satış yapmak bazen ise müşterileri ile sağlıklı iletişim kurmak için Instagramı kullanmaktadır. Bunların dışında küçük ve yalnızca Instagram üzerinden faaliyet gösteren butiklerde bulunmaktadır. Bu butikler Instagramın büyüklüğünden yararlanarak para kazanmaya çalışmaktadır. Peki, Instagram üzerinden nasıl satış yapılır?

Hesabınızı Kurumsal Hale Getirin

Instagramın işletme hesabı özelliğini aktif hale getirerek paylaştığınız gönderilerin kaç kişiye ulaştığını öğrenebilir ve hedef kitlenizi kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Instagramda ürünlerinizi satmak için çeşitli paylaşımlarda bulunarak hedef kitlenizi etkileyebilirsiniz.

Etkileyici ve Kaliteli Görseller Kullanın

Kullandığınız görsellerin ürününüzü tam olarak yansıtması gerekmektedir. Hiçbir tüketici kalitesiz ve net olarak anlaşılmayan ürünleri satın almak istemez. Kaliteli ve net görseller paylaşarak ürünlerinizin satışını arttırabilmeniz mümkündür. Fotoğrafların dışında ürününüzü net olarak anlatan videolar da paylaşabilirsiniz. Özellikle ürününüzün kullanımı ile ilgili yapacağınız paylaşımlar fazlasıyla etkileyici olacaktır.

Uygun Hashtag Kullanın

Takipçilerinizin dışındaki Instagram kullanıcılarına ulaşabilmek için sektörünüze ve ürünlerinize en uygun hashtagleri kullanmaya dikkat edin. Doğru hashtag kullanımı takipçi sayınızı ve görsellerinizin beğenilme oranını arttırabilmektedir.

Varsa Web Sitenize Yönlendirin

Eğer web siteniz mevcutsa yaptığınız paylaşımlar ile kişilerin web sitenize girmesini sağlayın. Satışa sunduğunuz diğer ürünleri web sitenizde yayınlayarak daha fazla satış yapabilirsiniz. Web siteleri bulunan Instagram butiklerinin çok daha güvenilir görüldüğü ve daha fazla satış yapıldığı kanıtlanmış bir durumdur.

Instagram Reklamlarına Önem Gösterin

Instagramda bulunan sponsorlu gönderi özelliği ile daha fazla kişiye ulaşabilmeniz mümkündür. Doğru hedef kitle seçimi yaparak yayınlayacağınız düşük bütçeli Instagram reklamları çok daha fazla kişiye ulaşarak daha fazla kar elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gönderi ve hedef kitlenin uyumudur.

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Blog yaz para kazan

    Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

    Girişimcide Bulunması Gereken 5 Özellik