in

Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

Girişimcilik nedir, kime girişimci denir ve girişimci de bulunması gereken özellikler nelerdir sorularına cevaplar veriyoruz.

Girişimcilik İstekle ve Cesaretle Başlar.

Girişimcilik nedir ve Kime Denir?

En basit açıklamasıyla iş kuran atılım yapan kişidir. Kişiler tecrübe kazandıkları bir işte yada eğitimini gördükleri bir meslekte kar etme amacı ile atılım yapıp iş kurma eğilimde olurlar. Maaşla Çalıştığınız bir işte uzun zamanlar edindiğiniz tecrübe ile artık kendi işinizi kurma düşüncelerine girebilirsiniz. Kim girmez ki? Daha fazla para kazanmak, yaşam standartlarınızı artırmak veya kendi işimin patronu olurum kimseye boynumu eğmem de diyebilirsiniz. Peki iş kurmak için bu atılımı yapmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir ? İşte size cevaplar.

Girişimcinin Özellikleri Nedir?

Girişimci ne yapacağını bilerek hareket eder.
  1. Girişimci cesur olmalıdır. Belkide yıllarca maaşla çalıştınız. Ne kadar para kazandığınız belli ve siz her zaman bu kazancınızı bilerek geçiminizi sağladınız. Kafanızda sorular var. Ya işler iyi gitmezse, ya az kazanırsam. Şu ödemem var bu kredim var gibi sorular. İşte cesur olmak burada şart. Ya işler çok iyi giderse ve iyi kazanırsan. Unutma cesur olmadan atılım ya pa maz sın.
  2. Bildiği işi yapmalıdır. Bilmediği işe kim girerse girsen o işte başarılı olma şansı çok düşüktür. Girişimci kişi önce tecrübeli veya eğitim gördüğü işe yapmayı düşünmelidir. İşini nasıl yapacağını bilen kişi adımlarını sağlam atar.
  3. Sorumluluk sahibi olmalıdır. Sorumluluk sadece iş kurarken değil, hayatımızın her anında sahip olmamız gereken bir duygudur. Sorumluluk duygusu taşımayan bir kişi başarılı olamaz.
  4. Yenilikçi olmalıdır.Kuracağınız işi sizin gibi muhtemelen bir çok kişi yapıyordur değil mi? Peki yapmayı düşündüğünüz işi hali hazırda yapan işletmeleri tercih eden müşteriler alıştıkları işletmeleri değilde neden sizi tercih etmeliler. Yapacağınız işe göre eğer daha ucuzu, daha temizi, daha kalitelisi kısacası daha iyisi olmalı ve sürekli kendinizi ve işletmenizi geliştirmelisiniz. Yenilikçi olmak her zaman sizi canlı tutar.
  5. İşe ve başarıya tutkulu olmalıdır. İşinizi severek yapıyorsanız, en iyisini yapma konusunda tutkunuz varsa bu işi başarırsınız. tutkulu olan kişiler en ideal girişimcilerdir.
  6. Liderlik vasfına sahip olmalıdır. Girişimcinin kesinikle sahip olması gereken en önemlik özeliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Limited Şirket Nasıl Kurulur ve Kuruluş İşlemleri Nelerdir?

bayilik-nedir

Bayilik / Franchise Nedir ?