in

Girişimcide Bulunması Gereken 5 Özellik

Girişimci kime denir; bir mal ya da hizmeti hedef kitlesine satabilmek amacı ile çeşitli özellikleri ve koşulları bir araya getiren kişilere verilen isimdir. Girişimciler genellikle çeşitli riskler alarak projelerini hayata geçirir. Girişimci gerçekleştirdiği girişim ile para kazanarak ekonomik bir değer üretir. Aynı zamanda takımını da en iyi şekilde yönlendirir. Peki, bir girişimcide bulunması gereken özellikler nelerdir? Gelin inceleyelim.

İleri Görüşlülük

İyi bir girişimci mutlaka ileri görüşlü olmalıdır. İleri görüşlü olmaktan kasıt herhangi bir dayanak olmadan hisler ile hareket etmek değildir. Gelecek zamanın koşullarını tahmin ederek henüz ortaya çıkmayan çeşitli ihtiyaç ve sorunları tespit ederek projelerini o doğrultuda hazırlayan girişimciler ileri görüşlülük özelliğine sahip kişilerdir.

Özgüven

Her şeyin fazlasının zarar olduğu göz önüne alındığında aşırı özgüvenin de kişilere ciddi zararlar vereceğini söyleyebilmek mümkündür. Ancak dozunda ve yerinde olan özgüven girişimcilerin çeşitli riskler alırken önlerini açabilecek bir unsurdur. Kişiler karşılarına çıkan fırsatları kendilerine güvenerek değerlendirdiği takdirdi başarılı olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Finansal Bilgi

Bir girişimcide bulunması gereken özelliklerden en önemlisi finansal bilgidir. Ürününüzü ne kadar mal ediyorsunuz, ne kadar kar etmek istiyorsunuz, masraflarınız neler? Bu sorulara cevap verememeniz durumunda gerçekleştirdiğiniz projede çeşitli aksaklıklar ile karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla başarılı bir proje hayata geçirmek isteyen girişimcilerin yeterli finansal bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Yönetim Becerisi

Söz konusu girişimci gerçekleştirmek istediği projeyi bir ekip olarak hayata geçirmek istiyorsa yönetim becerisine sahip olması gerekmektedir. Eğer projenin ilk aşamalarında herhangi bir ekip olmasa bile ilerleyen zamanlarda bir ekip olabileceği göz önüne alındığında ekip çalışmasına yatkın ve yönetim becerisi yüksek bir girişimci projenin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

İletişim Becerisi

İletişim becerisi, bir girişimcide bulunması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Kişiler personel ile, müşteriler ile, ortaklar ile etkili ve sağlıklı bir iletişim kurmak zorundadır. Kötü bir iletişim kurulması projenin kötü ilerlemesine ve başarıya ulaşılamamasına neden olur. Dolayısıyla bir girişimci başarıya ulaşmak için etkili iletişim yöntemlerine hakim olunması gerekmektedir.

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Instagram Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

    Müşteri Memnuniyeti Sağlanarak Sadık Müşteri Nasıl Elde Edilir?