in ,

Bayilik / Franchise Nedir ?

bayilik-nedir

Bayilik bir firmanın ürettiği ürün veya hizmetin satış ve pazarlama haklarının belirli sözleşme kuralları çerçevesinde başka bir işletmeye verilmesine denir.

Günümüzde birçok firma bayilik vermektedir. Pazar payını arttırıp büyümek isteyen firmaların en çok tercih ettikleri yöntem bayilik vermektir. Sektöründe yeni olan firmaların bayilik bedelleri uygun olurken, sektöründe bilinen güven vermiş, adını duyurmuş firmaların bayilik bedelleri yüksek olabiliyor.

Girişimciler Neden Bayilik Almayı Tercih Ediyor?

Bayilik diğer bilenen ingilizce adıyla franchising yeni girişimciler için oldukça popüler. Bunun en büyük nedeni çok fazla riske girmeden ve büyük sermayeye ihtiyaç duymadan bayilik veren firmanın ürünlerinin satışını gerçekleştirmesidir. Ayrıca kendi işinin patronu olma imkanıda sunmasıdır.

İşletmeler Neden Bayilik Verirler?

Firmaların tamamen kendi imkanlarıyla farklı bölgelerde pazara girmesi ve bu süreci yönetmesi zordur. Her bir bölgede mağaza açma, personel bulma ve çalıştırma, satış ve pazarlamanın yönetilmesi gibi bütün operasyonel işlemlerin yönetilmesi çok meşakkatli olmaktadır. Bu nedenle işletmeler bayilik vererek her bir bölgedeki pazara girişlerini girişimciler aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

    YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?