in ,

Bayilik Çeşitleri Nelerdir

Genel olarak bayilikten bahsedecek olursak, üretilmiş ya da tedarik edilmiş bir ürün ve malın başka bir firmaya ya da bireye satışı, pazarlaması ve benzeri işlemler için izin vermesidir. Bu karşılıklı anlaşma ve sözleşme sonucunda oluşmaktadır. Bayilik alınmadan önce öncelikle iki tarafta tüm şart ve koşulları belirler. Bu kurallar yürürlüğe konulduktan sonra bayilik anlaşması başlar. Bayilik anlaşmasını feshedilmesinin sonucunda cezai işlemler uygulanabilir. Bu sebeple sözleşme maddelerinize dikkat etmelisiniz. Daha detaylı açıklama için bayilik / franchise nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Pek çok bayilik çeşidi vardır. Her bir bayilik veren firma kendi iş modeline göre bir bayilik şekli yaratmaktadır. Sayılabilecek bayiler arasında ana bayi, alt bayi, bölge bayi ve dağıtıcı bayi gibi çeşitler bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre dilediğiniz bayilik modelini seçebilir ve bu yönde bir girişime kalkışabilirsiniz.

Bayilik Neden Bu Kadar Popüler?

Bayilik söz konusu olunca özellikle genç girişimciler ve ticarete atılacaklar bu durumu büyük ölçüde popüler tutmaktadır. Büyük sermayelere gerek duymadan ve çok da fazla riske girmeden ticarete atılmanızı sağlayan bayilik, kısa sürede ve az maliyetle kendi işinizin patronu olmanızı sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey zaten üretilmiş olan bir ürünün satışını gerçekleştirmek. Bu sebeple de üretimden kaynaklı bir zarara uğramanız olası bir durum değil.

Ülkemizde Bayilik

Türkiye’de de bayilik veren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. Satışı yapılan ürünlerin raf ömrünün bitmesi gibi riskleri barındırsa da gıda sektörü, Türkiye’de en çok rağbet gören bayilik koludur. Eğer gıda sektörü üzerinden bayilik almayı tasarlıyorsanız, kesinlikle ürünlerin son kullanma tarihini dikkate alarak sistematik bir düzen kurmalısınız. Aksi halde büyük zararlar ve kayıplar verebilirsiniz.

Bayilik Veren Firmalar Neden Bu Kadar Fazla?

Bayilik veren firmaların bu kadar fazla olmasının sebebi kesinlikle var oldukları pazarlarını büyütmek istemelerindendir. Her sektörden bayilik veren firma ile karşılaşabilirsiniz fakat bu firmaların bazılarının şartları oldukça uygunken, bazıları alıcıyı zorlayacak cinsten olabiliyor. Bu sebeple eğer bayilik sektörüne atılacak ve kendi girişiminizi oluşturacaksanız, acele etmeyi bir kenara bırakıp ince eleyip sık dokumalısınız. Böylelikle atılacağınız yeni girişiminizde emin adımlarla ilerleyebilir ve kısa sürede isminizi duyurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Ek is

Evde veya Dışarıda Yapılabilecek Ek İş Önerileri