in ,

Bayilik Almadan Önce Kesinlikle Sormanız Gereken 5 Soru

Günümüzde pek çok firma bayilik yöntemi ile çalışmaktadır. Franchise, franchising olarak da bilinen bayilik yöntemi ile, dünyanın her yerinde söz konusu markanın mağazalarını açabilmek mümkündür. Ancak kişilerin herhangi bir bayilik almadan önce dikkat etmeleri gereken bazı noktalar ve kendilerine sormaları gereken çeşitli sorular bulunmaktadır. Bayilik almadan önce bu sorulara vereceğiniz cevaplar, ileride karşınıza çıkabilecek problemlere karşı tedbirli olmanızı sağlayacaktır. Peki, bu sorular nelerdir?

  1. Bütçem yeterli mi
  2. Lojistik imkanlarım yeterli mi
  3. Sektör hakkında yeteri kadar bilgiye sahip miyim
  4. Rekabet durumu nasıl
  5. Bayilik sözleşmesi haklarımı koruyor mu

Bayilik alamadan önce kendiniz sormanız gereken bu 5 sorunun detayı ise şu şekilde :

Bütçem Yeterli Mi?

Franchise yani bayilik yöntemi ile çalışan markalar genellikle yüksek fiyatlar ile bayilik vermektedir. bu nedenle herhangi bir markadan bayilik olmak isteyen kişilerin bayilik fiyatları ile ilgili bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu araştırma sonucunda bütçenin yeterli olması durumunda bayilik için başvuru yapılabilmektedir. Tabi ki burada çok hayati önem taşıyan bir konu var. Sahip olduğunuz bütün bütçe bayilik alamaya yetse bile bu konuda iyi düşünmelisiniz. Bayilik aldıktan sonra da kenarda ihtiyacınız olabilecek bir sermaye olmalı. Unutulmamalı ki bilinen bir markaya ait bayilikte olsa, yeni bir işletmede kursanız ilk zamanlar işletmenizin giderleri için sermaye kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle sahip olduğunuz bütçenin ortalama 3/4 ü kadarını bayilik bedeli olarak düşünmekte fayda olacaktır.

Lojistik İmkanlarım Yeterli Mi?

Bayilik Almadan Önce lojistik

Bayilik almak istediğiniz markanın sektörüne göre size sağlayacağı lojistik imkanların yeterli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer tedarikli bir şekilde çalışılıyorsa firmanın hizmet ve malları size ulaştırırken kullanacağı süreç kesintisiz bir şekilde ilerleyebiliyor mu? İlerleyemiyorsa bayilik alma konusunda acele etmemelisiniz. Aksi takdirde bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bayilik aldığınız markanın size günlük olarak ulaştırılması gereken malzemeler ürünler veya hizmetler olabilir. Bu maddelerden herhangi birinin size ulaşmaması işinizi yürütememenize sebep olabilir. Çok popüler olan çiğ köfte bayilikleri hakkında örnek verelim. Çiğ köftesi, lavaşı, sosları ve içecekleri bayilik alınan marka tedarik eder. Sizde satışını yaparsınız. Çiğ köfteyi kendiniz üretemezsiniz. Peki size çiğ köfte ulaşmazsa veya geç geliyorsa yaşayabileceğiniz sorunları düşünebiliyor musunuz. Bu ve buna benzer lojistik sorunları yaşamamak için bayilik almayı düşündüğünüz firmayı iyi araştırmalısınız. Hatta mevcutta bulunan bayiliklerine giderek herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadıklarını sormanın size çok faydası olacaktır.

Sektör Hakkında Yeteri Kadar Bilgiye Sahip Miyim

Bayilik Almadan Önce bilgi

Bilmediğiniz bir sektörde işletme açmak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle bildiğiniz ve deneyim sahibi olduğunuz sektörde bayilik almanız gerekmektedir. Bilgi sahibi olduğunuz sektörde çalışanlarınızı ve işletmenizi daha kolay yönlendirebilirsiniz. Bilmediğiniz bir sektörde ise böyle bir yönlendirme yaparken çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Hiçbir fikriniz ve deneyiminiz olmayan bir sektörde asla sırf sermayeniz olduğu için bayilik almaya heveslenmeyin. Ama asla. Büyük bir hüsran yaşamanızla sonuçlanabilir. En iyi yaptığınız iş, her zaman en iyi bildiğiniz iş olacaktır.

Rekabet Durumu Nasıl?

Bayilik Almadan Önce rekabet

Hizmet vereceğiniz sektörde ve çevredeki rekabet durumunun nasıl olduğu ile ilgili bir araştırma yapmanızda fayda var. Örneğin, bir pizza markasının bayiliğini alacaksanız dükkanı konumlandıracağınız yerde farklı pizza dükkanları var mı? Bilinirliği nasıl? Bu sorulara cevap bularak bayilik konusunda karar verebilirsiniz. Örneğin çevrenizdeki diğer pizza dükkanları çok daha bilinir ve kaliteli pizzalar yapıyorsa sizin açacağınız pizza dükkanının şansı düşebilir.

Bayiliğin rekabet edebilmesi için bazı hususlar :

  1. Dükkanın konumu
  2. Bayilik markasının bilinilirliği
  3. Bayilik ürünlerinin kalitesi
  4. Bayi markasının reklam ve tanıtım çalışmaları

Bayilik Sözleşmesi Haklarımı Koruyor Mu?

Bayilik Almadan Önce sözleşme

Bayilik almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de bayilik sözleşmesidir. Bayilik sözleşmesi her iki tarafında haklarını koruyan ve sorumluluklarını gösteren sözleşmelerdir. Bu nedenle bayilik alırken bayilik sözleşmesini detaylı bir şekilde okuyarak haklarınızı ve sorumluluklarınızı detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. Bayilik veren firma sözleşmede çoğunlukla kendi menfaatlerini koruyan maddeleri sizin karşınıza çıkarıyorsa burada düşünmeli ve neden diye sormalısınız. Markasını birlikte çalışacağı bayileri ile büyütmek ve hem kendi kazansın, hem bayisi kazansın isteyen firmalar karşılıklı ve eşit bir şekilde menfaatleri korurlar. Karşılıklı hakları koruyan firmalarda bayilik alan firma markanın imajına zarar verecek bir davranışta bulunmadığı sürece bayilik sağlıklı bir şekilde davam eder.

Bayilik ve bayilik veren firmalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Franchise / Bayilik Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply
  1. Bayilik alacak arkadaşlar için yararlı bilgiler olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletmeyi Büyütmek İçin 7 Altın Kural

Evlere İş Veren Firmalar Nasıl Bulunur?